Wycieczki górskie i nie tylko...

Oferuję prowadzenie wycieczek pieszych i autokarowych we wszystkich pasmach Sudetów i ich przedgórza. Podejmuję się również wycieczek niestandardowych oraz tematycznych. Oferuję prowadzenie wycieczek o każdej porze roku - również w warunkach zimowych. Poniżej kilka przykładowych propozycji...

Karkonosze

Śnieżka Najwyższe i najpiękniejsze pasmo Sudetów. Znajdziemy tu zapierające dech w piersiach widoki, mnóstwo ciekawostek przyrodniczych i ciepłe, klimatyczne schroniska. Zobaczymy jedyne w naszym regionie kotły polodowcowe, granitowe skałki, które upływający czas wyrzeźbił w najbardziej fantazyjne kształty, oraz malownicze wodospady. Natkniemy się na niespotykane nigdzie indziej gatunki roślin i zwierząt. A kto wie? Być może dopisze nam szczęście, i zobaczymy nawet Bielika? Przyrodnicze bogactwo Karkonoszy jest chronione w ramach Karkonoskiego Parku Narodowego oraz światowej sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO. Miłośnicy zabytków również nie będą rozczarowani - w czasie wycieczki możemy zobaczyć m.in. przeniesiony z Norwegii, unikatowy drewniany Kościół Wang, położony na wzgórzu majestatyczny zamek Chojnik, czy dawną kopalnię uranu w Kowarach.


Góry Stołowe

Fort Karola w Górach Stołowych

Nie są najwyższe. Ani specjalnie wymagające. Ale za to są zupełnie wyjątkowe! Zapraszam do wspólnego zwiedzenia jedynych w Polsce gór płytowych. Już z daleka zobaczymy, że Góry Stołowe są "inne", obserwując ich całkowicie płaskie, jakby ścięte szczyty. Następnie zagłębimy się w majestatyczne skalne labirynty Szczelińca Wielkiego i Błędnych Skał, wyrzeźbione wyłącznie przez naturę i upływający czas. Kiedy już uda nam się znaleźć wyjście, i nasycimy oczy wspaniałymi widokami ze szczytu, możemy udać się na spacer w nieco bardziej odludne miejsca. Zobaczymy pozostałości XVIII-wiecznego Fortu Karola i unikalny rezerwat przyrody Wielkie Torfowisko Batorowskie. Wycieczkę możemy zakończyć na przykład spacerem po uzdrowisku Kudowa-Zdrój i malowniczym parku zdrojowym.
Góry Sowie

Część nadziemna kompleksu Riese

Dolny Śląsk jest regionem pełnym tajemnic. A najwięcej z nich znajdziemy właśnie tu, w Górach Sowich. Głęboko pod ziemią ciągną się tu kilometry tuneli i podziemnych hal, zbudowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej. Ich przeznaczenie do dziś owiane jest tajemnicą. Czy miały to być podziemne laboratoria? Fabryki broni? A może centrum dowodzenia? Dlaczego Niemcy tak skrupulatnie starali się zatrzeć wszelkie ślady istnienia tych kompleksów? I czy faktycznie prawdziwe są opowieści o ciężarówkach wypełnionych złotem i dziełami sztuki, które miały wjechać do sowiogórskich sztolni i nigdy z nich nie wyjechać? Spróbujemy wspólnie poznać odpowiedzi na te pytania. Z kolei przyroda Gór Sowich, choć mocno przekształcona przez człowieka, również kryje dla nas wiele atrakcji i niespodzianek - możemy tu spotkać muflony - przypominające owce dzikie zwierzęta o masywnych porożach, sprowadzone tu z dalekiej Korsyki. A jeśli zdarzy nam się wędrować wieczorem, możemy zobaczyć wylatujące na żer stada nietoperzy, dla których liczne opuszczone kopalnie i sztolnie są idealnym siedliskiem i schronieniem. Miłośnicy widoków również nie będą rozczarowani - dzięki położeniu w samym środku Sudetów, wieże widokowe na Wielkiej Sowie i Kalenicy stanowią jedne z najlepszych punktów widokowych na całym Dolnym Śląsku.

Masyw Ślęży

Ślęża

"Ślęża? To jakiś żart? Przecież każdy był na Ślęży!". Ano fakt. Ze względu na małą odległość i dobry dojazd, Ślęża jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez Wrocławian (i nie tylko) miejsc w regionie. W pogodne weekendy setki ludzi zdobywają jej szczyt. Ja jednak zapraszam Cię na Ślężę "po mojemu" :) Zejdziemy z najpopularniejszych szlaków, żeby zobaczyć miejsca, w które ludzie zazwyczaj nie docierają. I wybierzemy się w podróż w czasie... Zobaczymy, gdzie starożytni mieszkańcy tych okolic wydobywali kamień, i co z niego wykonywali. Znajdziemy pozostałości ich osad, cmentarzyska oraz święte źródła. Spróbujemy wyjaśnić tajemnice ich wierzeń oraz dziwnych symboli wyrytych na miejscowych kamieniach. I przekonamy się jak szybko upływa czas, odnajdując dawno zapomniane punkty widokowe. Wędrując ze mną po Ślęży dowiesz się m.in.: Czy to słowiańskie bóstwa przepędziły stąd zakonników w XII wieku? Kto i dlaczego chciał zorganizować na szczycie potężne ognisko, widoczne nawet z Wrocławia? Gdzie i dlaczego rozbił się wojskowy samolot? I dlaczego żyje tu znacznie więcej gatunków pająków, niż gdziekolwiek indziej? Wycieczkę zakończymy oczywiście zdobyciem szczytu i ogniskiem.

Lżejsze wycieczki

Arboretum w Wojsławicach

Wycieczka w teren nie musi wcale wiązać się z wielogodzinnym marszem czy forsownymi podejściami. Równie przyjemny może być krótszy spacer w łatwym, ciekawym terenie. Ma to szczególnie duże znaczenie dla osób starszych, schorowanych czy niepełnosprawnych, które w trudniejszych i bardziej wyczerpujących wycieczkach uczestniczyć po prostu nie mogą. A przecież Dolny Śląsk jest krainą na tyle zróżnicowaną i atrakcyjną, że można dobrać odpowiednią wycieczkę praktycznie dla każdego! Odwiedzić możemy m.in. arboretum w Wojsławicach - przepiękny ogród botaniczny (filia ogrodu we Wrocławiu) z unikalną kolekcją Różaneczników, Azalii i Liliowców, oraz wielu egzotycznych gatunków drzew. Wybierając się do Muszkowickiego Lasu Bukowego natkniemy się na jeden z nielicznych, zachowanych w stanie naturalnym dolnośląskich lasów. Dzięki ochronie rezerwatowej obejrzymy tu nie tylko potężne, stare drzewa, ale też mnóstwo rzadkich, chronionych gatunków kwiatów. Posłuchamy też śpiewu kilkudziesięciu gatunków ptaków. Innym pomysłem na lekką wycieczkę jest Zamek Książ. Oprócz zwiedzenia jednego z największych w Polsce zamków i pobliskiej stadniny Ogierów, możemy wybrać się na spacer po zamkowym parku i okolicznych punktach widokowych. To naturalnie tylko przykłady. Miejsc pięknych i interesujących, a jednocześnie łatwo dostępnych, jest na Dolnym Śląsku mnóstwo.

Zwiedzanie miast i miasteczek

Mury obronne Paczkowa

Obszar Sudetów i Przedgórza Sudeckiego to nie tylko górskie szlaki. Zorganizowane osadnictwo na tym obszarze sięga XII wieku. Dla turysty oznacza to całe mnóstwo miast i miasteczek, pełnych uroku i bogatych w zabytki. Miasteczek, które zasługują na bycie czymś więcej niż tylko punktem wypadkowym na wycieczki terenowe. Zapraszam do wspólnego ich odkrywania! Zobaczymy Nysę, dawną siedzibę biskupów wrocławskich z przepiękną bazyliką św. Jakuba. Obejrzymy imponujące mury obronne Paczkowa, zwanego "śląskim Carcassone". W Kłodzku poczujemy się jak w Wenecji podziwiając pływające gondole, by chwilę później przenieść się w realia XVIII-wiecznych wojen, zwiedzając bastiony i podziemne chodniki Twierdzy Kłodzkiej. Niemal każde z kilkudziesięciu dolnośląskich miasteczek ma swój własny, niepowtarzalny urok i wiele miejsc wartych odkrycia. .
Wycieczki - Pielgrzymki

Bazylika w Wambierzycach

Dolny Śląsku, to również wspaniałe zabytki sakralne i sanktuaria. Na szczególną uwagę zasługują trzy z nich:

Krzeszowskie Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej jest perłą dolnośląskiego baroku. W kościele p.w. św. Józefa zobaczymy wspaniały program malarski autorstwa jednego z najwybitniejszych malarzy Baroku M.L. Willmanna. Zwiedzimy też znajdujące się w klasztorze mauzoleum Piastów Świdnicko-Jaworskich.

Drugim ważnym centrum pielgrzymkowym jest Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej w Bardzie, położone w malowniczym otoczeniu Gór Bardzkich. Po zwiedzeniu sanktuarium i muzeum sztuki sakralnej możemy udać się na górską wycieczkę do źródełka Marii oraz kaplicy na szczycie Kalwarii

Z kolei w Wambierzycach, zwanych "dolnośląską Jerozolimą" zwiedzimy Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin, malowniczą kalwarię oraz niezwykłą ruchomą szopkę.

W każdym z wymienionych miejsc pielgrzymi mają możliwość uczestnictwa we Mszy Świętej. Wszystkie wymienione sanktuaria są też pięknie położone, zachęcając krótszego lub dłuższego spaceru po okolicy.


Dolnośląskie zamki

Zamek w Bolkowie

Wśród licznych zabytków Dolnego Śląska szczególną grupę stanowią zamki. Pogmatwana historia i zawirowania polityczne w okresie średniowiecza sprawiły, że mamy ich nadzwyczaj dużo. Ich późniejsze losy również układały się bardzo różnie. W rezultacie obok zamków doskonale zachowanych i wciąż użytkowanych znajdziemy takie, które od setek lat są już tylko malowniczymi ruinami. Ale każdy z nich ma swoją niepowtarzalną historię. Czasem zabawną, a czasem straszną. Odwiedzając majestatyczny Chojnik w Karkonoszach dowiemy się, jak lekkomyślnie księżniczka Kunegunda wybierała sobie męża i czym się to skończyło. Zwiedzając podwałbrzyskie Grodno poznamy tajemnicę lochu głodowego i znajdującego się tam szkieletu. A może uda nam się odnaleźć legendarne skarby, ukryte ponoć gdzieś na terenie potężnej warowni w Bolkowie?Szlakiem martyrologii

Obóz Koncentracyjny Gross Rosen

W historii naszego regionu są też mroczniejsze karty. Choć największych zbrodni II wojny światowej dokonano gdzie indziej, również na Dolnym Śląsku znajduje się wiele miejsc martyrologii Polaków i nie tylko. Miejsc, w których byli zmuszani do niewolniczej pracy lub zabijani. Miejsc, o których nie wolno nam zapomnieć... w czasie tej wycieczki odwiedzimy KL Gross Rosen w Rogoźnicy, miejsce niewolniczej pracy i zagłady dziesiątek tysięcy ludzi. Zobaczymy w jakich warunkach pracowali, i mieszkali. Dowiemy się co jedli, jak spędzali wolny czas i jak stawiali opór oprawcom. Jednak ten główny obóz był tylko centrum wielkiej sieci ponad stu podobozów rozsianych po całym Dolnym Śląsku. Jednym z największych był położony w Górach Sowich kompleks Riese (niem. "Olbrzym"). Zwiedzimy część tego kompleksu. Następnie postaramy się odwiedzić jeden z zapomnianych, ukrytych w lesie cmentarzy ofiar faszyzmu.Szlakiem dawnego prawa

Krzyże pokutne w Proszkowicach

Jedną z unikalnych dolnośląskich ciekawostek są wyjątkowo liczne pamiątki dawnego prawa. W czasie tej tematycznej wycieczki dowiemy się, jak wyglądał w średniowieczu proces karny i co musiał zrobić zabójca, aby uniknąć kary. Zobaczymy karczmy sądowe i kamienne stoły sądowe pod gołym niebem, gdzie takie sądy sprawowano. Odnajdziemy zapomniane krzyże pokutne, będące pamiątką dawnych zbrodni i pojednania, które po nich nastąpiło. Zobaczymy to, co pozostało z licznych niegdyś kamiennych szubienic i dowiemy się, dlaczego ich budowa bywała przyczyną zamieszek i bijatyk. Zrozumiemy też, dlaczego i za co można było trafić pod pręgierz w naszyjniku złożonym z nieświeżych ryb...


To oczywiście tylko przykładowe propozycje. Można je dowolnie modyfikować i łączyć ze sobą. Nie znalazłeś niczego dla siebie? A może masz własny pomysł na wycieczkę? Napisz lub zadzwoń! Z pewnością dobierzemy i ułożymy odpowiedni program.