Wrocław

Oferuję szeroką gamę standardowych i tematycznych wycieczek po Wrocławiu i okolicach. Większość z nich to wycieczki w całości piesze, jednak w niektórych wypadkach wycieczkę można wydłużyć i uatrakcyjnić, wspomagając się środkami transportu. Ostateczny kształt i program wycieczki jest zawsze ustalany z klientem tak, by idealnie odpowiadał zainteresowaniom i możliwościom grupy. Poniżej kilka przykładowych propozycji...

Zwiedzanie standardowe

Widok na Ostrów Tumski Standardowa wycieczka po centrum Wrocławia. Podczas tego kilkugodzinnego spaceru zobaczymy najważniejsze i najciekawsze zabytki miasta. Zaczniemy tam, gdzie zaczęła się historia Wrocławia - na Ostrowie Tumskim. Zobaczymy miejsce, w którym powstał pierwszy gród a później zamek piastowski. Następnie zwiedzimy całą dawną wyspę katedralną, wraz z Archikatedrą św. Jana Chrzciciela. Później przeniesiemy się na lewy brzeg Odry, przemierzając Stare Miasto. Zobaczymy dawne klasztory, fundowane przez wrocławskich władców. Obejrzymy wspaniały barokowy gmach Uniwersytetu Wrocławskiego i zwiedzimy bezcenną Aulę Leopoldina. Wycieczkę zakończymy w rynku - miejscu, które od średniowiecza aż do dziś stanowi wiecznie bijące serce miasta. Ale to nie wszystko! Po drodze czeka na nas mnóstwo ciekawostek. Dowiesz się m.in.: gdzie we Wrocławiu zakochani potwierdzają swoje uczucie kłódkami? Gdzie podział się przedwojenny most Lessinga? Co stało się z kciukiem Aleksandra Fredry? I dlaczego wybuchła we Wrocławiu "wojna piwna"?

Tereny wystawowe

Hala Stulecia Jest we Wrocławiu miejsce, w pewnym oddaleniu od ścisłego centrum, które również koniecznie trzeba zobaczyć. To tereny wystawowe, położone na terenie dawnej wsi Szczytniki. Podczas tej wycieczki zwiedzimy Halę Stulecia, arcydzieło architektury modernistycznej, wpisaną na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zobaczymy zapierające dech w piersiach wnętrze kopuły i dowiemy się, dlaczego podczas budowy nikt nie chciał własnoręcznie zacząć rozbiórki rusztowań. Później udamy się na spacer po Pergoli oraz Parku Szczytnickim - największym i najcenniejszym wrocławskim parku, pełnym egzotycznych gatunków roślin oraz ukrytych zabytków-niespodzianek. Zwiedzimy też prawdziwy Ogród Japoński, będący unikatowym dziełem współpracy polskich i japońskich projektantów. Poznamy też historię wrocławskiej kinematografii, odwiedzając dawną Wytwórnię Filmów Fabularnych. Wycieczkę możemy poszerzyć o rejs statkiem po Odrze lub zwiedzanie Ogrodu Zoologicznego - najstarszego i największego w Polsce. Warto również obejrzeć świetlno-dźwiękowy pokaz fontanny multimedialnej na Pergoli.

Zwiedzanie dwudniowe

Przystań Zwierzyniecka Choć na krótkie zwiedzanie Wrocławia wystarczy poświęcić kilka godzin, to żeby faktycznie poznać to miasto i nacieszyć się nim, potrzeba znacznie więcej czasu. Proponuję pomoc w zaplanowaniu i poprowadzenie dłuższej, dwudniowej wycieczki po stolicy Dolnego Śląska. Takie ramy czasowe pozwalają znacznie poszerzyć i uatrakcyjnić pobyt we Wrocławiu, uwzględniając atrakcje, na które zazwyczaj nie starcza czasu. Będziemy mogli zwiedzić Dzielnicę Czterech Świątyń, jedyne w swoim rodzaju miejsce wzajemnej tolerancji i szacunku czterech głównych wrocławskich wyznań. Udamy się na spacer niedawno zrewitalizowaną promenadą staromiejską, założoną w miejscu dawnych murów obronnych miasta. Odwiedzimy najciekawsze wrocławskie muzea, takie jak Arsenał czy jedyne w Polsce Muzeum Poczty i Telekomunikacji. Będziemy też mogli zobaczyć Wrocław z perspektywy rzeki - udając się w rejs statkiem po Odrze, lub z lotu ptaka - odwiedzając jeden z punktów widokowych. Możemy nawet zaszaleć, i objechać miasto wynajętym tramwajem! Możliwości jest naprawdę wiele. Dwudniowe zwiedzanie pozwala znacznie lepiej, i przede wszystkim bez nadmiernego pośpiechu, poznać Wrocław i poczuć jego wyjątkową atmosferę.

Wrocław nocą

Wrocławski rynek nocą Czy wyjątkowe miasto może stać się jeszcze bardziej wyjątkowe? Oczywiście! Wystarczy poczekać do zachodu słońca. Na Ostrowie Tumskim latarnik zapala gazowe latarnie, zaś budynki i mosty rozświetlają klimatyczne iluminacje. Spacer nad Odrą i po Starym Mieście jest w takiej scenerii jeszcze bardziej wyjątkowy. Trasę zwiedzania ustalimy tak, by dopasować ją do możliwości i zainteresowań grupy. Na pewno jednak postaramy się poczuć jak najwięcej tej szczególnej magii, która pojawia się we Wrocławiu, gdy zapalają się światła. Po zmroku warto również udać się na Pergolę i zobaczyć wspaniały pokaz świetlno-dźwiękowy fontanny multimedialnej.

Wrocławski Gotyk

Kościół Marii Magdaleny we Wrocławiu Propozycja tematyczna dla miłośników architektury i sztuki średniowiecza. Podczas tego spaceru skupimy się na zabytkach architektury gotyckiej. Zwiedzimy Archikatedrę św. Jana Chrzciciela, perłę dolnośląskiego gotyku. Obejrzymy pobliską kolegiatę świętokrzyską, unikalny przykład świątyni dwupoziomowej. Następnie przejdziemy na Stare Miasto, oglądając i porównując ze sobą różne rozwiązania architektoniczne i stylistykę budowli tamtego okresu. Podczas tej wycieczki dowiesz się, jak to możliwe, że już w XIII wieku budowniczowie byli w stanie wznieść strzeliste, kilkudziesięciometrowe świątynie z wieżami sięgającymi 130m, które w dodatku przetrwały do dnia dzisiejszego. Zrozumiesz, czym tak naprawdę są ozdobne maswerki w oknach i skomplikowane łuki widoczne na zewnątrz budynków. Zagłębimy się też w świat średniowiecznej symboliki i ikonografii. Dowiesz się, dlaczego poszczególnych świętych przedstawia się z określonymi atrybutami, i dlaczego na portyku katedry wyrzeźbiono dwóch ""dzikich mężów"" w niedwuznacznej sytuacji z kozłem... Wycieczkę warto rozszerzyć o zwiedzenie Muzeum Narodowego, w którego zbiorach znajduje się pokaźna kolekcja sztuki średniowiecznej.

Wrocławski Barok

Uniwersytet Wrocławski - Aula Leopoldina XVII i XVIII wiek przyniosły nowy kierunek w sztuce - Barok. Pojawiła się zupełnie nowa, wspaniała architektura. Zaś w malarstwie i rzeźbie nastąpiły spore zmiany. Przede wszystkim jednak wszystkie sztuki zaczęły ze sobą współgrać, tworząc jedyne w swoim rodzaju wnętrza. Podczas tej wycieczki zobaczymy najciekawsze wrocławskie zabytki doby Baroku. Zwiedzimy wzniesiony przez Jezuitów gmach Uniwersytetu Wrocławskiego oraz jego wnętrza - Aulę Leopoldina i Oratorium Marianum oraz sąsiedni Kościół Uniwersytecki. Następnie udamy się na spacer przez miasto, podziwiając inne pamiątki z tamtego okresu. Zobaczymy barokowe gmachy wrocławskich klasztorów oraz wspaniałe kaplice we wrocławskich kościołach, wśród nich niedawno odrestaurowana Kaplica Hochberga w kościele śś. Wincentego i Jakuba, oraz kaplica Błogosławionego Czesława w kościele św. Wojciecha. Wycieczkę zakończymy zwiedzaniem bezcennych barokowych kaplic Archikatedry św. Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim.


Gra miejska "Poznajemy Wrocław"

Wrocławski Rynek Wrocław można poznawać na różne sposoby. Niekoniecznie tradycyjnym zwiedzaniem. Dla grup dziecięcych proponuję wciągające gry miejskie rozgrywane w ścisłym centrum Wrocławia. Po krótkim spacerze, którego celem jest zorientowanie się w okolicy i pokazanie najważniejszych punktów, uczestnicy dzielą się na kilkuosobowe drużyny i ruszają na trasę. W trakcie rozwiązywania przygotowanych zagadek dzieci dowiedzą się m. in: jak i gdzie ważono sprzedawane towary, co groziło za handel nieświeżymi rybami, i dlaczego w kierunku jednego z kościołów biegną mali strażacy. Najbardziej spostrzegawczy będą też mieli szansę odnaleźć sekretne wejście do królestwa krasnoludków... Obszar zabawy został zaplanowany w całości na obszarach wyłączonych z ruchu samochodowego. Po zakończeniu gry zwycięska drużyna otrzymuje drobne nagrody zaś wszyscy uczestnicy - pamiątki z Wrocławia.

Śladami Eberharda Mocka

Dawne Prezydium Policji przy Schuhbrucke Propozycja dla fanów twórczości Marka Krajewskiego. Podczas tej wycieczki przeniesiemy się w czasie do Breslau lat trzydziestych i czterdziestych, podążając śladami najsłynniejszego z fikcyjnych mieszkańców Wrocławia. Szczegółowy program wycieczki zostanie dobrany w zależności od zainteresowań i możliwości czasowych grupy - możemy udać się na krótszy spacer obejmujący najważniejsze miejsca związane z życiem i pracą komisarza Mocka, lub udać się w długą, wieloetapową wyprawę po miejscach powiązanych z konkretną zagadką kryminalną.W przygotowaniu kolejne propozycje wycieczek tematycznych :)